blog images

ÇOCUK VE BOYAMA

2019-07-18

Çocuğumuzla birlikte yapılacak bir boyama faaliyetinin faydaları

BOYAMANIN FAYDALARI

Boyama yapmak çocukların hayal gücünü artırdığı gibi, sağ ve sol beynin birlikte çalışmasını sağlıyor ve odaklanma becerilerini artırıyor.

 Okul öncesi çocuklar için boyama ve resim yapmak eğlenceli bir uğraş olduğu gibi, özellikle ellerini kullanma becerisi henüz gelişmemiş olan 0-3 yaş grubu çocuklar için  oldukça faydalıdır.

3 yaşından sonra, çocuklarda el-göz koordinasyonu artığı gibi, nesneleri anlamlandırma yetisi de güçlenir. Bu nedenle 3 yaşından büyük çocuklar resim yapmaya yönelir. Ancak 0-3 yaş grubundaki çocuklar için resim yapmak hem karmaşık hem de zor bir süreç olduğundan, bu yaş aralığındaki çocuklar için keyif veren boyalar seçilmeli ve serbest çizim alanı oluşturulmalıdır.

Çocuklarımız için faydalı bu aktiviteyi onlardan esirgememeliyiz. Evimizin "Eyvahh" kirlenecek, her taraf batacak kaygılarını bir tarafa bırakarak onlara biraz vakit ayırmalıyız. Hepimiz çocuklarımız için en iyisini ister ve bunun için elimizden geleni yaparız. Ama bazen farketmeyiz ki öncelik aslında bizim sevdiklerimiz , bizim memnuniyetimiz. Evet boya kullanmalı ama evimizde kirlenmemeli diyorsanız, bunun için size önereceğimiz , sağlık bakanlığından onaylı ve sertifakalı markalardan oluşan,  sizleri ve çocuklarınızı mutlu edecek bir boya türü önerebilirim.

Mum boyalar.!!!

12+ ay itibari ile güvenle kullanabilirsiniz. Bunun için jumbo olanlarını tercih edebilirsiniz. Çünkü küçük yaş ilginin en az olduğu bir dönemdir. Boya yapmayı sevebilir ama doğru boya verilmezse boya yapmak ona zevk vermekten çıkabilir. Eziyete dönüşen bir etkiniliği kimse yapmak istemez.

Mum boya dışında önerebileceğim  kuru boya kalemleri de kullanabilirsiniz. Tabi ki yine jumbo olan modeller tercih edilmeli . Hatta küçük yaş grubu için ekstra üretilmiş kısa ve daha kalın boyalarda yine sitemizde mevcuttur. Seçtiğimiz ve siteye yüklediğimiz boyalar birebir kullanılmış ve test edilmiş  memnuniyet almış markalardır. Siz içlerinden bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olanları seçebilirsiniz.

 Gelelim diğer boya türlerine, her iki boyada çok masum ve eli kirletmeyen ağza sokulduğunda bizi yerimizden fırlatmayacak cinsten. Ama iki farklı boya türü daha var ki biz ebevenleri yoran ama çocuklara inanılmaz keyif veren boyalar.

Parmak boyalar!!!

Boyama Yapmanın Faydaları

Evet duyduğunuzda yüzünüzde oluşan ifadeyi görür gibiyim. Ama maalesf  bu boyaların yerine daha temiz bir boya henüz üretilmedi. Hemde bu kadar zevkli olanı. Fakat bunun içinde bir kaç önerim olacak. Eğer sadece bir kere denesin bir daha bu boyaları evimde veya okulumda istemiyorum diyorsanız küçük 15 ml lik şişeleri tercih edebilirsiniz.  Ama ben tedbirlerimi alırım ve bu eğlenceyi çocuğuma yaşatmak istiyorum diyorsanız, 250 ml ve daha üstü şişe parmak boyaları tercih edebilirsiniz. Özellikle okul grubu için seçilmesi gereken boyalardır. Sulandırarak kullanabilir ve sulu boya kıvamına getirebilirsiniz. Bunun için evde bulundurmanız gereken bir kaç malzeme verebilirim. Çocuklar için eski kıyafet giydirme imkanınız yoksa boya önlükleri işinizi kolaylaştıracaktır. Makinede yıkanabilir ve kolayca leke çıkan özelliklerdedir. Bulunduğumuz alan pislenmemesi içinde nalburlarda bulunan   şeffaf badana örtüleride hem ekonomik hemde işinizi kolaylaştırır. Boya alanın altına serer, iş bittikten sonra da toplayıp atabilirsiniz. Çok büyük olduklarından tekrar tekrar kullanılabilir. Eğer yakınlarınızda bir nalbur yoksa web sitemizden de sipariş verebilirsiniz. Boyayı karıştırmak için bir palet , sağlam çocuklar için üretilmiş fırça ve temizleme kaplarıda olmazsa olmazlardan... Tabi eski kaplarıda kullanmak yine sizin tercihiniz. Ama çocuklar düzene ve görsele önem verdiğinden orjinal ürün kullanmanızı tavsiye ederim. Enerji ve isteklerini arttıran bizler için çok küçük ama çocukların beyninde  çok büyük detaylar bunlar....

Boyama Yapmanın Çocuklara Faydaları

Boyama ve Resim Yapmanın Çocuklara Faydaları

·         Çocukların küçük kaslarının gelişmesini sağlayan boyama ve resim faaliyetleri, el ve göz koordinasyonunu artırır.

·         Çocuklar boyama yaparak kendi eserlerini ürettiklerinden, boyama ve resim yapan çocukların özgüveni artar.

·         Resim ve boyama yapmak, çocukların odaklanma becerilerinin gelişmesini sağlar.

·         Çocukların nesneleri ve renkleri öğrenmesine yardımcı olur.

·         Resim ve boyama faaliyetleri çocukların hayal gücünü yansıttığı gibi, yaratıcı düşünmelerini sağlar.

·         Çocukların boyama faaliyetlerinden sonra, onlara basit sorular sormak, anlamlandırma yetilerini güçlendirir. Resmin neye benzediğini ya da çocuğun hangi rengi neden kullandığını sormak, çocuğun ifade yeteneğinin de gelişmesini sağlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

·         Boyama Yapmanın Yararlari

Üç yaşından küçük olan çocukların boyama yaparken kullandıkları malzemeler, sağlık açısından önem taşır. Bu nedenle, çocukların kontrol altında boyama yapmalarının sağlanması önemlidir.

Çocuğun kimyasal madde içeren boya malzemelerini yalaması ya da yemeye çalışması, zehirlenmeye varabilecek sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle resim malzemesi seçimine dikkat etmek gerektiği gibi, boyama yaptığı sırada çocuğu kontrol etmek de önemlidir.

Çocukların Boyama Sayfaları Hangi Mesajları Veriyor?

Çocuklar boyama ve resim yaparken, iç dünyalarını yansıttıklarından, yaptıkları çalışmaların doğru bir şekilde anlamlandırılması da önemlidir.

Duygusal ya da psikolojik mesajları çocuklar genellikle yaptıkları resimler yoluyla verdiklerinden, çocukların eserlerini doğru incelemek de son derece önemlidir.

Çocukların Hayal Gücünü Özgür Bırakın

Boyama Sayfaları

Çocuklar boyama yaparken, boş resim kağıdı kullanabilecekleri gibi, boyama sayfaları kullanmaları el becerilerinin daha fazla gelişmesini sağlar. Ancak çocuklar boyama sayfaları kullanırken, çocuklara müdahale etmemek gerektiği de unutulmamalıdır.

Hayvan figürleri, nesneler ya da insan figürleri ile ilgili sayfalarda çocuğa hangi renge boyaması gerektiği ile ilgili direktifler verilmemeli ve hayal gücü tamamen özgün bırakılmalıdır.

 

KAYNAK : https://cicicee.com/boyama-yapmanin-cocuklara-faydalari/